FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Zakon Jedi.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Rise of the Empire RPG Strona Główna » Biblioteka » Zakon Jedi.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anakin Skywalker
Padawan



Dołączył: 12 Lis 2005
Posty: 795
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 2/5


 Post Wysłany: Wto 22:25, 03 Mar 2009    Temat postu: Zakon Jedi.

"For over a thousand generations the Jedi Knights were the guardians of peace and justice in the Old Republic."

Zakon Jedi, nazywany także Świętym Zakonem Rycerzy Jedi jest organizacją zrzeszającą istoty czułe na Moc, sięgającą korzeniami czasów, które dziś w Galaktyce można śmiało nazwać starożytnymi, a której formalną rolę określa się w skrócie jako: utrzymywanie pokoju.


Historia:

Zakon powstał mniej więcej w tym samym czasie, co Galaktyczna Republika. Nieznana jest konkretna planeta, na której został założony ani nie można wskazać bez wątpliwości samych założycieli. Najprawdopodobniejszym się wydaje, że przyczyniło się do tego kilka ugrupowań istot badających Moc.

Najbardziej rozpowszechniona wersja mówi, iż protoplastami Jedi byli badacze na planecie Tython. Tam właśnie zebrali się filozofowie, wojownicy, kapłani różnych wyznań i inne dżentelistoty, które miały styczność z mistyczną siłą, zwaną podówczas Ashla. Badacze Ashla twierdzili, iż siła ma charakter dualistyczny- jej drugą odmianą miał być Bogan. Dziś rozróżnia się te aspekty Mocy jako jej Jasną ( Ashla) i Ciemną ( Bogan) stronę.
Jeszcze przed powstaniem Republiki, badacze na Tython weszli ze sobą w konflikt, zwany Wojnami Mocy, w trakcie którego stronnicy jednej jak i drugiej odmiany tajemniczej siły próbowali przekonać do swych racji antagonistów.

Wkrótce wielu użytkowników Ashla opuściło planetę, dając początek pierwszym Rycerzom Jedi. Ich misją była wędrówka po Galaktyce, szerzenie nauk w kwestii Mocy i wspomaganie istot, których los nie obdarzył zdolnością wpływania na materię poprzez Ashla. Mniej więcej w tym samym czasie zostały wynalezione świetlne miecze- późniejsza broń Jedi i najbardziej rozpoznawalny symbol Zakonu.
Pielgrzymi założyli szkołę filozoficzną na Ossus. Ich nauki zostały rozszerzone o nowe poglądy i w efekcie wykształciło się wiele ścieżek ideologicznych dotyczących Mocy.

25.000 BBY powstało państwo mające niegdyś osiągnąć skalę pangalaktyczną- Republika. Jedi stali się potężnym sojusznikiem raczkującej federacji światów, wspomagali ją głównie poprzez strzeżenie Perlemiańskiego Szlaku Handlowego.

W okolicach 24.500 BBY podziały między użytkownikami Mocy osiągnęły brutalniejszy charakter. Nastała pierwsza Wielka Schizma. Przeciwnicy Rycerzy Jedi, zwani Ciemnymi ( bądź Upadłymi) rozpętali wojnę ideologiczną, wychodząc z założenia, że to emocje i pasja są czynnikami pozwalającymi w pełni wykorzystać potencjał Mocy, nie zaś stoicyzm.
Walki zostały wygrane przez stronników Ashla, a podążający ciemną stroną Mocy udali się na wygnanie.

Dalsza historia Zakonu to w istocie historia samej Republiki. Jedi brali czynny udział w szerzeniu systemu demokratycznego. Wielu z nich pełniło urząd Prezydenta ( bądź Kanclerza) w Galaktycznym Senacie. Zakon został trwale związany z Republiką, stał się jej integralną częścią. Na przestrzeni wieków jego rola się zmieniała. Z czasem został uznany za jeden z głównych filarów państwa i otrzymał szerokie uprawnienia nietypowe dla ustroju demokratycznego.

Choć nie raz bliski upadkowi, Zakon przetrwał kolejne potyczki, w tym jeszcze dwie Wielkie Schizmy, Wojnę Domową oraz Pogrom Jedi i walki z Sithami.
W całej swej historii Zakon raz przestał istnieć jako spójna organizacja: miało to miejsce w latach 3.955– 3.951 BBY.
Pozycja Jedi sięgnęła zenitu w latach 1.400- 1000 BBY, kiedy to przez cztery kolejne wieki każdy kolejny Kanclerz pochodził z Zakonu.
W roku 1000 BBY przeprowadzona została Reforma Ruusańska, za sprawą której Zakon Jedi odszedł od militaryzmu i stał się organizacją pomocniczą, a nie nadrzędną względem Republiki. Jego wpływy na politykę międzyplanetarną zostały ograniczone do egzekwowania praw. Rozwiązano flotę i armię podległą Zakonowi. Rycerze i Mistrzowie przestali pełnić urzędy, zrezygnowali z wojskowych szarż. Przejęli za to na siebie ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo systemu demokratycznego, wracając tym samym do pierwotnych założeń powołania Jedi. Zakon stał się czymś w rodzaju policyjnego aparatu.

Zarazem zmieniły się zasady w samym Zakonie. W charakterze gestu symbolicznego Jedi porzucili swoje zbroje, ustanowili dokładniejszą interpretację kodeksu i zaczęli go surowiej egzekwować. Szkolenie także nabrało nowej formy- trening Jedi zaczynano już od niemowlęcia, nie przyjmowano kandydatów, których uznawano za niebezpiecznych, zbyt starych bądź niespełniających innych wymogów. Ponadto zcentralizowano administrację Zakonu do Świątyni na Coruscant.

Przez siedemset lat Rycerze Jedi przestrzegali nowych reguł, doprowadzając tym samym swój Zakon do świetności, jakiej nikt nie widział w historii Galaktyki i nadając powołaniu użytkowników Mocy nowy wymiar ideologiczny. Okres ten nazwano Złotą Erą Republiki.

Z chwilą wybuchu Wojen Klonów Reforma Ruusańska praktycznie przestała obowiązywać- Jedi zyskali zwierzchność nad wojskami Republiki i porzucając tytuł Strażników Pokoju stali się głównodowodzącymi oficerami.


Struktura:

Struktura Zakonu opiera się na podziale hierarchicznym, w którym wytyczną są rangi zaawansowania. Rangi te, bądź, jak kto woli tytuły, oddają stopień umiejętności władania Mocą, zrozumienia Kodeksu, zasług dla Zakonu. Są jednocześnie powiązane z przywilejami i pozycją Jedi w systemie administracyjnym Republiki, a w trakcie Wojen Klonów: ze stopniem oficerskim.

Najważniejszą organem w Zakonie jest Najwyższa Rada Jedi, w skład której wchodzi niewielka liczba mistrzów ( kilku do kilkunastu). Ma decydujący głos we wszystkich sprawach związanych z Jedi oraz znaczący, choć niekoniecznie formalny wpływ na Senat. Najwyższej Radzie podlegają wszystkie instytucje czy organizacje związane z Zakonem, a także każdy pojedynczy jego członek.
Wszystkie ugrupowania Jedi są podporządkowane Świątyni na Coruscant.

Oprócz Najwyższej istnieją także Rady Tymczasowe, Rady Enklaw na danych planetach, Rady wyspecjalizowane w poszczególnych domenach wiedzy oraz inne Rady powoływane w razie konieczności, a przypominające komisje w strukturze republikańskiej.

Stałe Rady Jedi na Coruscant:

- Najwyższa Rada- w jej skład wchodzi dwunastu Mistrzów: pięciu na stałe, czterech długoterminowo i trzech na krótki czas.
- Rada Pierwszej Wiedzy- zalicza się do niej jednego stałego Opiekuna oraz czworo mistrzów, których skład jest rotacyjny.
- Rada Rekoncyliacji ( Pojednania)- dwóch Mistrzów na stałe oraz trzech czasowo.
- Rada Reasygnacji ( Przydzielania)- dwóch Mistrzów na stałe oraz trzech wybieranych na kadencję pięciu lat.


Rangi:

Wielki Mistrz- najwyższy tytuł w Zakonie, który otrzymywała jedna osoba. W trakcie Wojen Klonów jest to Yoda.

Mistrz Jedi- tytuł nadawany przez Radę Rycerzom, którzy przysłużyli się na rzecz Zakonu i wykazali, iż ich umiejętności oraz wiedza wykraczają poza zasięg zwykłego Rycerza. By otrzymać tytuł Mistrza nie wystarcza zdolność do władania Mocą; potrzebne jest także doświadczenie oraz wzorowe przestrzeganie zasad kodeksu. Wielu Jedi przez całe swoje życie nie otrzymało tego tytułu. Jednym z głównych obowiązków każdego Mistrza jest przekazywać dalej nauki Jedi.
Należy odróżnić formalny tytuł Mistrza od zwyczajowego, którego używają Padawani zwracając się do swych mentorów.

• Członek Rady- Mistrz Jedi zasiadający w Najwyższej radzie.
• Mistrz Zakonu- Przewodniczący Najwyższej Rady, mający podczas jej obrad decydujący głos.

Rycerz Jedi- rycerzami Jedi zostają wszyscy, którzy ukończyli pełne szkolenie, przeszli przez próby Zakonu bądź ( w sytuacjach wyjątkowych) w inny sposób udowodnili, iż są gotowi otrzymać ten tytuł. Jest to najliczniejsza grupa spośród pełnoprawnych członków Zakonu.

Padawan- uczeń Jedi, któremu został przydzielony mentor- Mistrz bądź Rycerz. Do obowiązków Padawana należy chronienie swego mentora, pełne posłuszeństwo względem jego osoby i podbieranie nauk. Zgodnie z obowiązującym kodeksem jeden nauczyciel może szkolić jednocześnie tylko jednego Padawana.

Nowicjusz ( Młodzik)- uczeń, który nie ma jeszcze swojego mentora. Są to głównie wrażliwe na Moc dzieci, przebywające przez cały czas w Świątyni.


Inne tytuły:

Strażnik Jedi ( Watchman)- Rycerz bądź Mistrz sprawujący stałą opiekę nad konkretną planetą bądź systemem. Do jego obowiązków należy współpraca z władzami, stabilizowanie stosunków z Republiką, obrona cywilów i wyszukiwanie dzieci czułych na Moc, które nadają się by zostać wyszkolonymi na Jedi.

As Jedi- Prestiżowy tytuł dla Jedi ( również ucznia), którego zdolności pilotażu są godne zapisania w kronikach historii Galaktyki.

Uzdrowiciel Jedi- Członek Zakonu, którego zdolności w operowaniu Mocą pozwalają leczyć rany. Rzadki talent Uzdrowiciela jest bardzo poważany w Zakonie.

Mistrz Broni- Obecnie bardzo rzadki, tytuł prestiżowy nadawany najlepszym wojownikom Zakonu, którzy mają rangę Mistrza.

-------

W czasie Wojen Klonów

- Mistrzowie i Rycerze noszą stopień Generałów w siłach Republiki, zaś Padawani- Komandorów.
- Dwunastu Mistrzów nosi tytuł Najwyższych Generałów Jedi. Mają oni zwierzchnictwo nad armiami systemowymi. Są to albo członkowie Rady Jedi albo najbardziej zasłużeni/ najlepsi dowódcy spośród członków Zakonu.
- Oprócz zwykłych Generałów są wyróżniani także Starsi Generałowie Jedi. Stoją w hierarchii ponad zwykłymi Mistrzami.

Warto zwrócić uwagę, że hierarchia wojskowa, jakkolwiek mocno powiązana z tytułami w Zakonie, może doprowadzić do sytuacji, w której Rycerz Jedi o wyższej szarży w Wielkiej Armii ma zwierzchnictwo nad Mistrzem Jedi.

-------

Powiązane ugrupowania i miejsca:

- Wojownicy Wolności- organizacja dobrze wyszkolonych wojowników zrzeszająca zarówno istoty czułe na Moc, jak i nie posiadające tego talentu. Jej zadaniem jest wspieranie Rycerzy Jedi.

- Antariańscy Rangerzy- paramilitarna organizacja asystująca w sprawach Zakonu Jedi wymagających interwencji wojskowej. Zrzesza ochotników.

- Akademia Almas- pomniejsza Akademia Jedi na planecie Almas. Charakteryzuje się nietypowym programem szkolenia ( ma chociażby inne kryteria dotyczące wieku studentów). Reprezentowana i zarządzana jest przez Radę Almas.

- Centrum Szkolenia Jedi na Kamparas- miejsce, w którym Jedi przechodzą dodatkowe bądź uzupełniające szkolenie.

- Enklawa Jedi na Bespinie- kolejne miejsce szkolenia Jedi. Zawiaduje nim Mistrz Djinn Altis. Altisjańscy Jedi uchodzą w oczach Rady za oddzielną frakcję, ale w czasie wojen klonów blisko wspólpracują z Coruscant. Miejscem ich szkolenia jest statek- prakseum Chu'unthor.

- Szkoła Ukrytej Mądrości- szkoła ulokowana na planecie Baltimn, specjalizująca się w trenowaniu sztuk walki i technik świetlnego miecza.

- Szarzy Jedi- Jedi, którzy przeszli szkolenie jednak w pewnym stopniu nie akceptują hierarchii Zakonu bądź po prostu wolą działać na własną rękę. Większość z nich formalnie nadal przynależy do Zakonu. Zaliczają się do nich także tak zwani Nomadowie: Jedi, którzy albo nie witają na Coruscant wcale, albo robią to bardzo rzadko.



- Cienie Jedi- Jedi wyszkoleni do eliminowania wszelkich oznak Ciemnej Strony Mocy w Galaktyce. Działają w sekrecie, balansując na krawędzi kodeksu.


Garść informacji:


- Zbiorem praw Jedi jest ich Kodeks, który reguluje filozoficzne aspekty Mocy, wytycza wzorzec postępowania i stanowi spis zasad, które nie mogą być łamane przez członków Zakonu. W skrócie Kodeks wymaga całkowitego posłuszeństwa wobec Zakonu, szerzenia nauk Jedi, służenie Republice.
- Moc ma dla Jedi charakter sakralny.
- W przeciwieństwie do Idei strzeżenia Republiki, filozoficzne ścieżki Jedi podlegają interpretacji. Interpretacja ta jest ograniczona przez postanowienia Najwyższej Rady.
- Zgodnie z najbardziej rozpowszechnioną teorią, mówiącą o dualizmie Mocy, Jedi nie może ulegać jej Ciemnej Stronie.
- Związki oparte na namiętności są zabronione zarówno pomiędzy członkami Zakonu jak i z osobami do Zakonu nie należącymi.
- Członkowie Zakonu nie posiadają prywatnych dóbr materialnych. Wyjątkiem jest świetlny miecz.
- Dążenie do indywidualizmu nie jest w Zakonie zabronione, ale bez wątpienia też nie pochwalane.
- Domem wszystkich Jedi jest Świątynia. Rodziną- inni członkowie Zakonu.
- Mimo tysięcy lat współpracy, mieszkańcy Republiki nadal nie znają dokładnie hermetycznej struktury Zakonu i jego obyczajów. Dochodzi więc do sytuacji, w której rangi zakonne i tytuły jakimi zwracają się do nich republikanie się rozmijają. I tak obywatele Republiki nazywają " Rycerzem Jedi" każdego pełnoprawnego Jedi ( czy to Mistrza, czy Rycerza), a " Mistrzem" w zwrotach grzecznościowych bądź bezpośrednich również uczniów.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Anakin Skywalker dnia Pią 15:36, 04 Gru 2009, w całości zmieniany 5 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Rise of the Empire RPG Strona Główna » Biblioteka » Zakon Jedi.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group